Nem akarok az alapvető dolgokkal foglalkozni, amit nálam sokkal olvasottabb autós portálok kiveséznek, inkább merüljünk el a részletekbe:
Miért van szükség téli gumira?
Amikor BMW szalonban dolgoztam, sokszor hallottam a kijelentést, hogy "erre nem kell téli gumi, elég szélesek így is kerekek, szóval nem fog megcsúszni". Sajnos ez nem így működik..
A téli gumi anyagában sokkal lágyabb szerkezetű a nyáriguminál, amire szüksége is van, hiszen hideg időjárásban (autóhasználati szempontból ez +7C° alatt értendő) sem válik rideggé, avagy "keményedik fel".
Képzeljük csak el, melyik radír gyűri össze előbb a papírt: a puha, lány anyagú, vagy a kemény, rideg.
Ezen felül mintázatuk is eltér: ha megnézzük a téligumink felületét, láthatjuk, hogy vékony barázdák futnak rajta kereszt-, vagy haránt irányba, amik kifele vezetik az autónk kereke alá jutó vizet, havat, így teszik lehetővé, hogy abroncsunk a lehető legnagyobb felületen érintkezzen a biztonságos tapadást nyújtó aszfalttal.
Ne spóroljunk a gumin! Ez az a része autónknak, ami mindig használatban van, és túlzás nélkül életet menthet.
Egy prémiumkategóriás gumi élettartamban, tapadásban, és fogyasztásban is felette állhat egy olcsó, kínai guminak. Nem véletlenül a kínai gumikat említem, manapság eléggé elterjedtek (főleg márkafórumokon) a különböző ismeretlen, vagy kevésbé ismert márkák, amikhez a piaci ár feléért juthatunk hozzá. Aki megvette, általában dicséri. Azért, mert valami olcsó, még nem feltétlenül rossz. A tapasztalat azt mutatja, hogy ezek között a gumik között is lehet jót kifogni, de két garnitúra közt olyan jelentős minőségbeli eltérés lehet, ami miatt én nem vállalnám a kockázatot - a garanciáról nem is beszélve.
Egy abroncs becsült élettartama 8 év, ez persze függ a vezetési stílustól, időjárástól, megtett kilométerektől is. Ha idő előtt kidobni kényszerülünk a gumit, vagy tapadása nem megfelelő, esetleg túl hangos, vagy sokat fogyaszt vele az autó, máris többet költünk, mint kéne. Ahogy mondani szoktam: nincs pénzem olcsót venni.
Hogy veszem észre, hogy eljött a csere ideje?
A gumiabroncsokat ún. kopásjelzővel látják el (ld. a képen): amikor a futófelület megközelíti a kopásjelzők szintjét (lekopott a szintjére), biztosak lehetünk benne, hogy szükséges a csere - azonban ez hamarabb is bekövetkezhet.
Ha a gumink hangosabb, mint megszoktuk (búg, "darál", vagy "huppog"), a kormányzás pontatlan, nem érzünk olyan szoros útkapcsolatot a kormány, és a kerekek közt, vagy ami a legfontosabb: megnő a fékút.
A fékút a fékpedál benyomásától, a teljes megállásig eltelt idő, amibe nem számoljuk bele a reakcióidőt, ami az esemény észlelésétől, a pedál lenyomásáig történik - ezt hozzáadva kapjuk meg a féktávolságot. Nyilvánvalóan a fékezés hossza függ a sebességünktől, a fékeink állapotától, és a gumiabroncsok kopottságától is.
Hideg, nedves idő van, és az autóm párásodik, mit tehetek?
A legegyszerűbb válasz: használjuk a klímát. A klíma, a klímarendszerbe evaporátor (más néven: elpárologtató) segítségével száraz levegőt fúj az utastérbe, így pillanatok alatt párátlanítja a szélvédőket. Azonban más haszna is van: a rendszer folyadékkal van feltöltve, ezért ott rengeteg tömítés, gumigyűrű található, amik megfelelő kenés híján kiszáradnak, és kirepedeznek. Ezt elkerülendő az okos, intelligens mérnökök kitalálták, hogy olajat kell adagolni a rendszerbe, hogy ezek a tömítések megfelelő kenést kapjanak - ehhez viszont elengedhetetlen, hogy télen is bekapcsoljuk néha a klímát. Nem is kell órákig járatni, elég, ha pár percig hagyjuk, hogy dolgozzon - később rengeteg bosszúságtól kímél meg minket. Fontos: a klímát házilag feltölteni nem lehet - sem olajjal, sem pedig klímagázzal.
Amennyiben öreg autónk van -mint nekem-, vagy nem bírjuk/szeretjük a klímát, és ezért nem kértük autónkhoz ezt az extrát, vásárolhatunk különféle páramegkötő csodaszereket.
Jómagam a Loctite által gyártott párnákat használom. Két darab van egy csomagban, nagyjából ezer forint az ára, csak bedobom az ülés alá, és a szezon felénél kicserélem.
Mondanám, hogy csodákat művel, de azok ugye nincsenek, viszont érezhetően szárazabb, kellemesebb lett az autó beltere vizes időjáráskor is.
Ejtsünk néhány szót a házi praktikákról is: fórumokon tanácsolják a sót, vagy rizst. Sosem próbáltam, mert belvárosban laktam, és nem akartam reggelente egy tál sóval a kezemben futkosni a második emeletre, de elméletben működhet. Ha garázsban tartjuk az autónkat, egy próbát megér, de nagyon figyeljünk, hogy ne felejtsük benne, mikor elindulunk, mert fél kiló sóval a szőnyegekben nem szívesen utaznék egy métert sem, a só pedig kikezdi a fém alkatrészeket, és felgyorsítja az oxidációt (rozsdásodást).
Fagyálló:
a fagyállóval kapcsolatban sok a tévhit, és a szürke folt, beszéljünk róla!
Miért van szükség fagyállóra?
A nyilvánvaló válasz, hogy ne fagyjon bele a víz a hűtőrendszerbe. A válasz ennél kicsit összetettebb: a fagyálló glikolt tartalmaz, ami kenést biztosít autónk nagyon fontos alkatrészének, a vízpumpának. Kenésre nyáron is szükség van, ezért fontos, hogy minden évszakban legyen fagyálló a hűtőrendszerben!
Ezen felül emeli a víz forráspontját - gondoljunk csak a fazék vízre, ami lobog a tűzön: a lobogást a felszabaduló gőzbuborékok okozzák, amiket autónk vízpumpája nem szállít tovább, így a hűtés sem lesz megfelelő, ebből következik, hogy a forrásban lévő víz nem megfelelő hűtőközeg.
Milyen arányban keverjem?
A boltokban általában tömény fagyállót kapni, amiknek a cimkéjén jelölik, higítatlan állapotban hány fokig biztosít védelmet a fagy ellen. Az én javaslatom a -20 C° szokott lenni, de mehetünk biztosra, és keverhetjük ennél töményebbre is.
A jelenleg kereskedelmi forgalomban kapható leggyakoribb fagyállók zöld(kék), vagy piros(rózsaszín) színben (vagy ezek valamely árnyalatában) készülnek. Ez két jól elkülöníthető szín, aminek oka van: a zöld színű fagyállók az ún. rövid élettartúak, melyek védőréteget képeznek a velük érintkező felületeken, és így védnek a rozsdásodástól. Kétévente, vagy 60.000 km-ként cseréjük szükséges.
A piros fagyállók "működése" némileg bonyolultabb, mert nem védőréteget képez, hanem kémiai reakcióval védi az érintett felületeket, cserébe hosszabb ideig hatékony marad: csereperiódusuk kb. 5 év. A piros folyadékokat szokták ajánlani alumínium ötvözetű motorokba (ezért szokták a boltban megkérdezni, hogy alubarát fagyállót szeretnénk-e). Ha biztosra akarunk menni, és nem tudjuk a mi autónkba melyik való, válasszuk a pirosat - jelentős áreltérés nincs, ártani pedig nem fogunk neki, ha egy "jobb minőségű" fagyállóval töltjük fel a hűtőrendszert.
Egy jó tanács: ha van rá lehetőség, ne otthon álljunk neki fagyállót cserélni. Sok modellt légteleníteni kell a művelet után, amit nem biztos, hogy meg tudunk otthon csinálni, illetve a fagyálló mérgező, erősen környezetkárosító anyag, különleges tárolást igényel. Ha már az autóval szennyezzük a környezetünket, tegyünk meg annyit cserébe, hogy nem öntünk mérgező anyagot a csatornába. Itt említeném meg, hogy nagyon rossz íze van.. akármennyire is hívogató a vattacukor rózsaszín szín, ne kóstoljuk meg.. szörnyű..
Egy literes fagyálló körülbelüli ára (gyártótól függően) 800 forint.
Sűrűségét a megfelelő szerszámmal akár otthon is megmérhetjük, a szerszám bármelyik autósboltban beszerezhető, és refraktométernek hívják (de, ha fagyálló fokolót, vagy mérőt kérünk is megértik). 1000 forintért már kaphatunk otthoni felhasználásra alkalmas szerkezetet.
Téli szélvédő mosó:
nem sokat tudok elmesélni róla.. Ha valaki olyan gyakran mos szélvédőt mint én (5 km-n 17-szer), annak nem gond kifújni a nyári szélvédőmosót a tartályból, de aki több folyadékkal zárja az évszakot, mint amennyivel várta, ne feledkezzen el időben lecserélni, mert a belefagyott, és télen latyakban működésképtelen szélvédőmosónál nem sok rosszabb dolgot tudok elképzelni, Maximum Tóth Gabit Tankcsapdát énekelni..
Egy jó tanács: a szélvédőmosó szivattyú egy elektromotor, aminek az élettartamát jelentősen csökkenti, ha hosszan működtetjük - illetve ez tisztítás szempontjából sem hatékony.
Ehelyett próbáljuk rövid, periodikus adagokban az ablaktörlő lapátok ELÉ spriccelni a folyadékot.
Ablaktörlő lapát:
ahogy a gumiabroncsot, sajnos az ablaktörlőlapátot is sújtja a kikeményedés átka. Léteznek külön télre kifejlesztett törlőélek, aminek hatékonysága vitathatatlan, viszont mérsékelten magas az áruk. Ha jó minőségű lapátot vásárolunk, és annak tisztaságára egész évben figyelünk (néha napján zsírtalanítjuk, letöröljük) biztosra mondom, hogy nem lesz rá gondunk hosszú ideig, és egyaránt használhatjuk télen, nyáron. Én a Valeo flexibilis lapátjaira esküszöm, de most épp egy mezei Denso szettet használok, és tökéletesen elégedett vagyok vele- immáron két éve.
A melegítésről:
NE! Nagy hidegben az olaj besűrűsödik, lassabban jut el azokra a helyekre, ahol szükség van rá. Indítás után a motor magas fordulaton üzemel, ettől félni nem kell, a motor arra törekszik, hogy minél hamarabb bemelegedjen, ezért magasabb fordulaton jár, amit túldúsítással ér el - többletbenzint fecskendez be. Ez a többletbenzin azonban lemoshatja a kenést és védelmet nyújtó olajfilm réteget a hengerekben, ami motorkárosodáshoz vezet. Dízel motoroknál sincs ez másképp, olvasásra ajánlom a Totalcar erre vonatkozó cikkét:
http://totalcar.hu/magazin/technika/2012/02/16/hogyan_inditsunk_kemeny_minuszban/
Szükséges-e olajat cserélnem tél előtt:
nem, az olajakra egy későbbi, nagyobb hangvételű bejegyzésben térek ki, legyen elég annyi, hogy a helyesen megválasztott olaj télen, és nyáron is megfelelő védelmet nyújt a motornak.
Egyéb jó tanács?
-tartsunk egy pokrócot, egy pár kesztyűt, esetleg cserepulóvert a csomagtartóban - ne legyen rá szükség, de, ha igen, jó, ha ott van.
-ne centizzük ki a tankolást: az autónk se szereti, ha benzingőzzel kell üzemelnie, és sajnos bármikor kerülhetünk olyan helyzetben, hogy az úton ragadunk, ilyenkor pedig jobb a meleg, fűtött autóban ülni, mint egy hidegben rettegve indítózni, mikor fogy ki az üzemanyag.
-hólánc: mielőtt hóláncot vásárolunk, olvassuk le gumink méretét az abroncs oldalfaláról. Ez a következőképpen épül fel: xxx/xxR(ZR)xx ahol az x számokat jelöl.
Vásárlás után szereljük fel az autóra a hóláncot, ha szükség lesz rá, rutinosan használhassuk. (Megj.: betonon szigorúan tilos hóláncot használni, csakis hóban, jégen ajánlott, a hajtott keréken- ez a legtöbb autónál az első két kerék).
-a szezon beállta előtt mindig nézessük át az autót. Erre jó alkalom lehet a nyári kerekek cseréje, amennyiben nem otthon végezzük. A futómű, fékek megfelelő állapota elengedhetetlen!
-ha elektromos ablakaink vannak, mindig járassuk át őket szezon előtt - inkább akkor derüljön ki, hogy valamelyik nem akar felhúzódni, mint a mínuszokban.
-ne használjunk réz pengéjű jégkaparót! Sokkal hatékonyabb, mint a műanyag, ez tök oké, de egy-két szezon után olyan karcos lesz a szélvédőnk, hogy nem látunk ki rajta.. Jó szívvel ajánlom a különböző jégoldó sprayket is!
-ne induljunk el hóemberrel az autó tetején... Komolyan, vegyük a fáradságot, és takarítsuk le a havat az autóról, mert lehet másoknak kellemetlen, vagy veszélyes helyzeteket idézünk elő a rólunk rájuk zúduló hótörmelékkel.
-világítás, és rendszámtáblák: utóbbi szükséges, ha nem akarunk a rendőröknek magyarázkodni.. Előbbi muszáj. Hóban az ember szeme gyorsabban fárad, szüksége van kontrasztra, hogy időben reagáljon a veszélyre, ezért fontos, hogy jól látsszunk. Alapszabály (nem csak télre): ha szükségem van ablaktörlőre, szükségem van világításra is!
-fűtés: még a nagy hidegek előtt indítsuk be a fűtést, próbáljunk ki minden fokozatot, működik-e, illetve meleg levegőt fúj-e. Amennyiben rendellenességet észlelünk, vigyük szerelőhöz, ezek otthoni javítási nem ajánlott.
-autónk motorja nem szereti a rövid távokat, és a sűrű indításokat - hidegben ez fokozottan igaz. Ha nem szükséges, ne menjünk autóval, vagy kerüljünk pár sarkot mielőtt leállítjuk. Ezzel mind az akkumulátort, mind magát a motort is kíméljük, élettartamát növeljük.
-akkumulátor: kérjünk meg valakit (vagy inkább vigyük el szerelőhöz), hogy "mérjen rá" az akksira. Passzívan ~12.6V járó motornál ~14.4V feszültség az ideális, az ettől jelentősen (1-2V) eltérő érték hibára utal - és mínusz 7 fokban rohadt kellemetlen egy nem induló autó... Ha mégis sikerült erre a sorsra jutnunk, és manuális sebváltós (tehát nem automata) autónk van, kérjünk meg pár kedves arra járót, hogy hideg ide vagy oda, lökjék már be az autót. Szúrjunk egy kettest (második sebességfokozat), kuplungpedál benyom (hivatalosan kinyomjuk a kuplungot, de ezt most hagyjuk), és mikor kellő lendületet vettünk, egy hirtelen mozdulattal leugrunk a kuplungpedálról, így indítván be makacs gépjárművünket. Ami nagyon fontos: mivel az akksink lemerült, vissza kell töltenünk. Ezt a legegyszerűbben úgy érhetjük el, ha lekapcsolunk minden elektromos fogyasztót (rádió, világítás, fűtés, stb.), és 2500-3500-as fordulaton járatjuk az ÜZEMMELEG motort. Nyilvánvalóan hideg motornál a legjobb megoldás, ha minimálisra csökkentjük a fogyasztókat, és használjuk az autót, hiszen a generátor így is tölteni fog, de így is igyekezzünk a használati időt kimaxolni, hogy biztosan legyen elég szufla a következő indításhoz. Ezután érdemes bevizsgáltatni az akkut, mert nagy valószínűséggel nem olyan fickós, mint újkorában, cserére érett.
-olajozzuk át a zárakat: autósboltban kaphatóak pár száz forintért kimondott zárolajzó sprayk, amelyek meggátolják, hogy befagyjon a zár, illetve annak működését is megkönnyíti - télen, és nyáron is hasznos
-legyünk VÉGTELENÜL türelmesek!
Sokan először találkoznak hóval, mikor vezetnek -vagy vannak, akik biztosra mennek, és nem akarnak bajt. Legyünk rájuk tekintettel, és ne stresszeljük őket feleslegesen. Azért mert mi jobban vezetünk, vagy tapasztaltabbak vagyunk, még nem kell másoknak nehézséget okozni. Tartsuk be a követési távolságot, és vezetésünk mindig legyen határozott, érthető (ha mások is értik, mi a szándékunk, milyen manőverre készülünk, előzékenyebben, gyorsabban tudnak reagálni a kialakult helyzetekre).
-időzítsük az év utolsó inspekcióját a kerékcserére: ha már úgyis szervizbe visszük az autót, szánjunk rá fél órát, hogy átnézessük járművünket. Egyszerűbb, és olcsóbb megelőzni a bajt, mint kihagyni a mama bejglijét, mert járóképtelen a vas, és szenteste már senki nem akart fogadni bennünket - vagy a karácsonyi vásárlás kimerítette a családi kasszát.